Petrolün işlenmesi sonucu elde edilen ve kullanıma hazır maddelere plastik granül denir. Plastiklerin birçok çeşidi vardır. Çeşitlerine göre özellikleri ve yapıları farklılık gösterir. Bu nedenle üretilen plastik granüller, çeşit ve özelliklerine uygun olarak kullanılmaktadır.

Atıkların plastik granül haline getirilmesi için plastik geri dönüşüm tesisinin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan onaylı olması gerekir.

Çoğu plastik türü geri dönüşüme uygundur. Tesislerde cinslerine göre ayrıştırılan atıklar, geri dönüşüm tesislerinde belli aşamalardan geçer. Plastik geri dönüşümü, atıkların tekrar ayıklanması ve gözden geçirilmesiyle başlar. Sınıflandırılan plastik atıklar, kırma işlemiyle çapak haline getirilir. Daha sonra plastik atıklar, yıkama, sıkma, algomer ve granül makinelerinde işlemlerden geçer. Granül makineleri, ürünün çeşidine göre değişiklik gösteren sıcaklıklara uygun olarak işlem görür. Plastik granül üretiminde ısı değerleri çok önemlidir. Plastik malzemeyi uygun ısı ve yüksek basınçla eriterek, kullanıma hazır hale getirir.